Maskot Tasarımı

Maskot

Nasıl Tasarlıyoruz?

Firmalar, akılda kalıcı reklam yüzlerine ihtiyaç duyarlar. Bu reklam yüzlerinin geneline maskot denir. Maskotlar logolardan farklı olarak kesin  ölçülendirme kurallarına dahil değildir. Yani reklam kampanyasına göre duruş pozisyonu olsun giydiği kıyafet olsun değişiklik arz edebilir. Animasyon reklam filmlerinin içerisinde kullanılarak çok başarılı reklam kampanyalarına imza atılabilir. Referanslarımız kısmında yaptığımız animasyon filmlere göz atarsanız ne demek istediğimiz konusunda daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

Başlangıçta maskotun iki boyutlu mu yoksa üç boyutlu mu olacağına karar veriyoruz. Daha sonra firmanın yapısına uygun eskiz tasarımlar hazırlıyoruz. Eskiz tasarımlar arasından karar kılınanı bilgisayar ortamında maskot haline getiriyoruz. Eğer maskot iki boyutlu tasarlanacaksa vektörel olarak tasarlanıp tarafınıza teslim ediliyor. Üç boyutlu tasarımda ise maskot daha uzun bir süreçten geçer. Eğer maskot animasyon içerisinde kullanılacaksa iskelet ve yüz sistemi uygulanır. Böylece maskotunuz animasyon filmde oynamaya uygun hale gelir.

Büyük firmaların bir çoğu maskot kullanmaktadır. Hatta maskotun kurumsal kimliğinin vazgeçilmezi konumuna getirmiş firmalar çoğunluktadır.

 

  • Cheetos-Chester
  • Michelin-Bibendum
  • Energizer Pilleri- Energizer Bunny
  • Yumoş Yumuşatıcı-Oyuncak Ayı bu maskotlardan bazılarıdır.

Maskot, markanızı daha somut bir hale büründürür.

Hedef kitlenizle iletişim kurmanızı sağlar.

grafikfabrikasi.com sitesinde yer alan

tasarımların kullanım hakkı sahiplerine aittir.

İzin alınmadan kullanılması yasaktır.

grafikfabrikasi.com